V dnešní době je zřejmé, že během mytí ve sprše nebo mytí rukou je k dispozici stále teplá voda. Pokud po otevření kohoutku čekáte dlouhou dobu na teplou vodu, je na čase přemýšlet pro cirkulační systém s čerpadlem.
Navrhování cirkulace teplé vody vychází z německé normy DIN 1988 a D VGW W 551 až 553 a směrnic VDI 6023. Zákon o třech litrech, který říká, pokud trubky, tvarovky a cirkulační kohouty obsahují více než tři litry vody, použijte cirkulační čerpadlo, abyste zabránili stagnaci vody a růstu bakterií!
Kromě toho je vhodné pravidelně (např. jednou týdně) provádět termickou dezinfekci systému dodávající teploty nad 70°C, tzv. přehřátí kotle. Horká voda ničí bakterie. Zde jsou užitečná cirkulační čerpadla se zabudovanými tepelnými senzory, např. Wilo-Star-Z NOVA T, která se spouštějí automaticky, i když jsou v noci vypnuta, automatika kotle zahřívá vodu pro účely dezinfekce. Taková čerpadla pomáhají distribuovat horkou vodu a účinně ji dezinfikují.
Praktické navrhnutí cirkulačního čerpadla je založeno na nuceném oběhu vody v potrubí, i když nedochází k žádnému odběru vody z kohoutku, a na stanovení počtu výměn cirkulační vody. Doporučuje se čerpat vodu cirkulačním čerpadlem do potrubí se zavřenými kohoutky 3 – 5 za hodinu. Nadměrné cirkulační toky zvyšují náklady za energii čerpadla. Zejména ve starých cirkulačních systémech hrozí riziko prasknutí a koroze trubek či tvarovek. Proto se doporučuje omezit maximální rychlost průtoku vody pod 0,5 m/s.